Kuldne nädal Jaapanis

Aprillikuu lõpus ja mai alguses saavad töökad jaapanlased pisut puhata, sest kätte jõuab Golden Week ehk mitmest riigipühast koosnev superpakett.

Aprillikuu lõpus ja mai alguses saavad töökad jaapanlased pisut puhata, sest kätte jõuab Golden Week ehk mitmest riigipühast koosnev superpakett.

Ametlikult on tolle perioodi pühadeks 29. aprill ja 3.-5. mai. Sageli juhtub, et Golden Weeki ajal on jaapanlastel 5-7 päeva järjest vaba ning seda oodatakse väga. Paljud sõidavad suurematest linnadest vanematekoju külla, et pühad koos perega veeta. Hoolimata sellest, et sel ajal reisides võivad piletihinnad üpriski soolased olla, on transpordis aasta üks tihedamaid perioode.

Niinimetatud “kuldne nädal” koosneb järgmistest pühadest:

29. aprill – Shōwa no hi (昭和の日) ehk Shōwa päev, millega mälestatakse Shōwa perioodi (1926-1989) keisrit
3. mai – Kenpō kinenbi (憲法記念日) ehk põhiseaduse aastapäev, mis märgib Teise maailmasõja järgse põhiseaduse vastuvõtmist 1947. aastal
4. mai – Midori no hi (みどりの日) ehk roheluse päev, mis on pühendatud loodusele ja keskkonnale
5. mai – Kodomo no hi (こどもの日) ehk laste päev, tuntud ka kui poiste festival, mil riputatakse üles karpkala kujulisi vimpleid ning kaunistatakse kodu sõdalasnukkude ja turvistega, et soovida pere poisslastele tulevikuks edu ja õnne

Vastupidiselt Eestile on Jaapanis kombeks, et kui riigipüha langeb pühapäevale, on sellele järgnev esmaspäev n-ö asenduspühana samuti vaba päev. See tähendab, et mõnikord saavad jaapanlased puhata ka 30. aprillil või 6. mail.

Kõlab mõnusalt, eksju?